Düşünceler Ve Hatıralar I-II-III (2 Cilt Takım)

Düşünceler Ve Hatıralar I-II-III (2 Cilt Takım)

Otto von Bismarck 215 TL
Alman birliği, nutuklarla veya çoğunluğun kararıyla değil ancak kan ve demirle mümkün olabilir.
 
Parçalanmış prenslikler hâlinde dağılan Almanları tek bir çatı altına birleştirmeyi tahayyül eden Otto von Bismarck, ömrünü adadığı Alman birliğini gerçekleştirmenin formülünü bu cümleyle özetliyordu. Bu ideal uğruna yürüttüğü sert politika onu tarihe “Demir Şansölye” adıyla mâl etmiştir. Hem kiliseye hem de politikacılara ve partilere karşı siyasi bir savaş yürütmüş, sosyalizmle mücadele etmek için emeklilik ve sağlık sigortası gibi işçi haklarını Avrupa’da ilk defa yürürlüğe sokmuştur. Gerek masa başında gerek de savaş meydanlarında aldığı zaferler Prusya’yı Alman birliğinin öncüsü hâline getirmiş. İhdas edilen yeni şansölyelik mevkiinin ilk sahibi de bu sebeple Bismarck olmuştur. Ömrünce biriktirdiği anılarını ve fikirlerini kaleme aldığı 3 ciltlik Düşünceler ve Hatıralar (Gedanken und Erinnerungen) adlı eserini de öldüğü 1898 senesinde tamamlamıştır.
Bu kitap onun önce parçalanmış Alman devletleriyle sonra da Avrupa’nın kalanıyla ilişkilerine odaklanmakta, çizdiği stratejileri ve bu uğurda harcadığı emeği gözler önüne sermektedir. Dönemin Avrupalı liderleri hakkındaki tanıklıkları, giriştiği savaşlar, anlaşmaların iç yüzü ve yaptığı konuşmaların arka planlarını teferruatlı bir şekilde kaleme alan Bismarck bir nevi 19. yüzyıl Avrupa’sının otopsisini yapmakta, tüm sistemin yeniden ihdas edildiği bir çağda, eski sistemin açıklarını teşhis ederek modern Avrupa düzeninin kökenleri hakkında eşsiz bilgiler vermektedir.
1950’lerin başlarında dönemin en mahir Almanca mütercimi Nijat Akipek tarafından Türkçeye çevrilen Düşünceler ve Hatıralar, yeni edisyonuyla yeniden gün yüzüne çıkıyor.
 
Modern Avrupa’nın şeklini belirleyen, 19 yüzyılın dahi devlet adamının düşüncelerini keşfetmeye hazır mısınız?
ÇevirmenNijat Akipek
Yayın Tarihi16.06.2022
ISBN6257459631
Baskı SayısıTÜRKÇE. Baskı
Dil1
Sayfa Sayısı862
Cilt TipiKarton Kapak
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Boyut14.5 X 21.5 cm

Çok Satanlar

Tüm Kitaplararrow_forward_ios